Raise Vegan August 2018 - Page 31

DIY & Freezer Recipes (You’ll quadruple your money — the time invested is worth it.) A Favorite for Most Kids: Pasta and Pizza Sauce Grape tomatoes, soaked raw cashews, garlic, and fresh basil blended up make for an amazing tomato sauce that can be used for lentil pasta pomodoro, 3 bean chili, or cauliflower pizza. Cost for 4 cups of sauce is about $8. That’s about half the cost of 2 jars of store bought sauce. Our Favorite: Hummus 3 cans of garbanzo beans, fresh cilantro, and olive oil in the food processor is enough hummus for a week. A Favorite Dessert: Blend fruit and milk to make popsicles Almond milk $0.50/cup of milk Raspberries $0.66/2 handfuls To fill a mold for 6 popsicles it costs about $1.16, that’s $0.19 per popsicle. Parenting plant-based toddlers on a budget without coupons just takes a little extra time and creativity, which I love. I get to experiment with fun and flavorful concoc- tions for my little one, and best of all, I know for a fact that Phoenix is eating wholesome, natural, and plant-based. Organic garbanzo beans are $0.99 per can Bunch of cilantro is $1.99. A week’s worth of store bought hummus is four times more expensive than homemade. Nicole Joli Tirado @healthandfitnessmother RAISEVEGAN.COM Raise Vegan 31