engage magazine issue 004 \'07 - Page 39

PARLIAMENTARY FOCUS 39 House of Commons Name: Khalid Mahmood DOB: 13 July 1961 (46) First Elected: 2001 Constituency: Birmingham Perry Bar Party: Labour Place of Birth: Kashmir Name: Shahid Malik DOB: 24 November 1967 (39) First Elected: 2005 Constituency: Dewsbury, West Yorkshire Ministerial Duties: Parliamentary UnderSecretary at the Department for International Development (DfID) (assumed post June 2007) First: British-born Muslim to serve as a Minister in the British Government Party: Labour Place of Birth: UK Name: Mohammed Sarwar DOB: 18 August 1952 (54) First Elected: 1997 Constituency: Glasgow Central First: UK Muslim Member of Parliament (MP) Party: Labour Place of Birth: Pakistan Name: Patricia Scotland QC, Baroness Scotland of Asthal DOB: 19 August 1955 (51) Ministerial Post: Attorney General for England and Wales First Appointed: June 2007 First: Woman to hold this post. Also 1st black woman QC in UK Party: Labour Place of Birth: Dominica Arrived in UK: 1958 Name: Virendra Sharma DOB: 1947 (60) First Elected: 2007 Constituency: Ealing Southall Party: Labour Place of Birth: India Name: Marsha Singh DOB: 11 October 1954 (52) First Elected: 1997 Constituency: Bradford West Party: Labour Place of Birth: Punjab, India Name: Baroness Shriti Vadera Ministerial Post: Parliamentary UnderSecretary of State in the Department for International Development First Appointed: June 2007 Party: Labour Place of Birth: Uganda Arrived in UK: 1970s Name: Shailesh Vara DOB: 4 September 1960 (46) First Elected: 2005 Constituency: North West Cambridgeshire Party: Conservative Place of Birth: Uganda Arrived in UK: 1964 Name: Keith Vaz DOB: 26 November 1956 (50) First Elected: 1987 Constituency: Leicester East Party: Labour Place of Birth: Aden, Yemen Arrived in UK: 1965 2007